Kata krok po kroku

Esencją karate są kata (formy). Składają się one z serii skoordynowanych i harmonijnych ruchów, które wykonywane są z zachowaniem ustalonej kolejności i określonego rytmu. Każde kata przedstawia wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie.
Defensywne przeznaczenie karate widoczne jest już w samej kolejności ruchów kata, które rozpoczynają się zawsze od pozycji obronnej. Karateka nigdy nie atakuje pierwszy, ani nie wykorzystuje opanowanych technik, stosując przemoc. Każde kata składa się z serii następujących po sobie ruchów, wykonywanych wzdłuż linii zwanej „embusen”. Ostatni ruch kata powinien wypaść dokładnie w tym samym punkcie, w którym rozpoczęto ćwiczenie. Warunkiem jest bezbłędne wykonanie wszystkich technik oraz pozostawanie w czujnej gotowości („zanshin”).

Ćwiczenie kata rozpoczyna się od nauki pięciu podstawowych form z grupy Heian. Określenie to pochodzi od nazwy historycznej stolicy Japonii, Kyoto, która oznacza „panuj w pokoju i ze spokojem„. Już opanowanie w wystarczającym stopniu pierwszych kata pozwala uczniom karate wyrobić w sobie szybkość, refleks, umiejętności techniczne i siłę fizyczną. Przede wszystkim umożliwia uzyskanie spokoju wewnętrznego, a to stanowi gwarancję skutecznej samoobrony.

Po formach z grupy Heian pojawiają się bardziej złożone ćwiczenia kata: Tekki, Bassai, Empi, Join, Kanku, Jitte, Gankaku, Hangetsu i wiele innych. To właśnie dzięki ćwiczeniu kata karate przetrwało do dzisiejszych czasów.


1. Taykyoku kata 1,2,3


2. Sokugi Taikyoku 1,2,3


3. Pinian Sono Ichi


4. Pinian Sono Ni


5. Pinian Sono San


6. Pinian Sono Yon

 


7. Pinian Sono Go


8. Pinian Sono Ichi Ura


9. Pinian Sono Ni Ura


10. Pinian Sono San Ura


11. Pinian Sono Yon Ura


12. Pinian Sono Go Ura


13. Sanchin


14. Yantsu


15. Tsuki No Kata


16. Gekisai Dai


17. Gekisai Sho


18. Seienchin


19. Garyu


20. Tensho


21. Saifa


22. Seipai


23. Kanku


24. Sushiho


25. Tekki Sono Ichi


26. Tekki Sono Ni


27. Tekki Sono San


28. Bassai Dai